piątek, 5 stycznia 2018

600-lecie Reformacji Waszym zdaniem...


Jakiś czas temu zadałem pytanie w grupie dyskusyjnej: jak Waszym zdaniem będą wyglądać obchody 600-lecia Reformacji? Oto odpowiedzi, jakie udzielili Członkowie tej grupy, w tym Czytelnicy mojej książki:

- Papież przejdzie na luteranizm.

- Biorąc pod uwagę, że między 400. a 500. rocznicą dokonały się postęp i zmiany który był poza wyobraźnią większości ludzi myślę, że wszelkie próby wyobrażenia sobie co się stanie za kolejne 100 lat spowodują przegrzanie mojego mózgu. Aczkolwiek spróbujmy.

Uroczyste nabożeństwo na Wawelu zostanie przesłane przekazem myślowym dzięki czemu tysiące ewangelików będzie mogło brać w nim czynny udział nie wychodząc ze swoich mieszkań. Śląsk po raz pierwszy jako niepodległe Państwo obchodzi tę rocznicę w sposób szczególny, prezydent Śląska przypomniał o tym, że wartości które głosimy od 600 lat nadal są aktualne. Świat ewangelicki jest nieco zawiedziony, że papież Urban X nie przyjął zaproszenia czeskiego ministra spraw zagranicznych do odwiedzenia Wittenbergi w tym ważnym dla Ewangelików dniu, jednak rzecznik prasowy Watykanu tłumaczy, że wywodzący się z Indii świeżo upieczony papież ma w tym czasie wiele problemów natury administracyjnej.

- W 1875 roku odbył się w Paryżu ogólnokrajowy kongres dorożkarzy. dyskutowano o tym, jak będzie wyglądał ich zawód za 50 lat (czyli w 1925 roku). przewidywano, ile będzie potrzeba nowych stajni, chłopców stajennych, owsa, dla koni. jak bardzo zmienią sie dorożki i w jaki sposób wpłynie to na komfort jazdy pasażerów. Jak wiadomo jeszcze przed 1925 r na bogatszym Zachodzie taksówki zaczęły wypierać dorożki i cały kongres sprzed 50 lat okazał się wart mniej, niż worek owsa, o którym wtedy dyskutowano. to tyle, w kwestii przewidywania przyszłości.

- W podziemiach - gdzieś między meczetem wahabitów i salafitów -;)

- Nie wiem, ale katoliccy integryści będą z niecierpliwością czekać na 666. rocznicę.

- A ja mam nadzieję, że znajdzie się jakaś konkordia pomiędzy protestantami a katolikami w kwestii rozumienia Sakramentu Ołtarza albo uznanie konsubstancjacji jako nieheretyckiej drogi tak, byśmy mogli świętować razem nie tylko Chrzest, ale i Komunię.

- Ja to widzę tak. Lasery. Biskupi latający na segwayach napędzanych mikrocząsteczkami atomów pobieranych z powietrza. No i wskrzeszenie Lutra poprzez pobranie jego DNA i sklonowanie.

- Na wielkiej łące, podczas wielkiego, wspólnego pikniku, śmiejąc się wspólnie, że tyle wieków ludzie się spierali o drobiazgi zamiast cieszyć się życiem i doceniać co mamy :)

- A skąd wiadomo, że jeszcze będzie istniał świat?

- Pewnie dokonają kolejnej rewizji Biblii Lutra i znajdą oryginalny młotek, którym przybito tezy.

- TV Trwam i Radio Maryja będą partnerami medialnymi wydarzenia.

- Nie dożyję...

- W Uppsali koncelebra nie tylko z papieżem rzymskim, ale także z patriarchą Konstantynopola. A może nawet już z matriarchą Konstantynopola?

A Ty jak wyobrażasz sobie Jubileusz Reformacji za 100 lat? Jeśli chciał(a)byś podzielić się swoim wyobrażeniem, serdecznie zapraszam do kontaktu na ksiazka2017@gmail.com!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz